zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). Więcej na temat polityki prywatności.

Czym jest standard KNX?

standard knx - międzynarodowy standard inteligentnego domu i automatyki budynkowej

Czym jest standard KNX: co daje, jakie są jego zalety i czy musi być drogi?

Standard KNX jest pierwszym otwartym systemem inteligentnego domu lub budynku (czyli automatyki budynkowej).
Dzięki temu standardowi tworzenie oszczędnych i bezpiecznych domów jest prostsze.

Czym jest i jak powstał standard KNX?

Standard KNX pozwala na zarządzanie urządzeniami elektronicznymi w budynku (domu, biurowcu, hotelu, itp.) za pomocą instalacji elektrycznej lub bezprzewodowej. Systemy oparte o KNX pozwalają zarządzać między innymi oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, systemami bezpieczeństwa, monitoringiem czy nagłośnieniem.

KNX (do Standard KONNEX) jest pierwszym otwartym standardem zarządzania inteligentnym budynkiem. Powstał w 2003 roku dzięki współpracy Stowarzyszenia KONNEX i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki (norma EN 50090; w 2006 stał się międzynarodowym standardem – ISO/EIC 14543-3).
Dzięki otwartości, urządzenia oparte o standard KNX ma w swojej ofercie ponad 200 producentów. Zgodność z jednym systemem zapewnia kompatybilność i łatwość tworzenia instalacji – połączenie elementów różnych firm jest proste.
Każdy z produktów zgodnych ze standardem KNX może być włączony w jeden system. Ułatwia to projektowanie instalacji inteligentnych budynków – zarówno jeśli chodzi o wygląd i funkcjonalności kontrolerów, jak i szeroką ofertę aktorów i sterowników zgodnych z tym standardem. 


Jakie są zalety systemu KNX dla użytkownika?

Inteligentny dom oddaje Ci STO PROCENT kontroli nad Twoim domem. Dzięki standardowi KNX możesz łączyć ze sobą różne systemy – od sterowania oświetleniem, przez zarządzanie ogrzewaniem, aż do systemów monitoringu i bezpieczeństwa.
Oznacza to też, że możesz regulować oświetlenie bez wstawania z kanapy, ustawić automatyczne „sceny” (czyli o odpowiedniej porze podnoszą się rolety lub zapala światło) i sprawdzić, co dzieje się z Twoim domem.
Nawet gdy jesteś na innym kontynencie, bez obaw o bezpieczeństwo systemu.

Największe zalety inteligentnego domu, opartego o system KNX, to:
• większa wygoda użytkownika;
• ogromne możliwości sterowania domem i scenami;
• poprawa bezpieczeństwa domu;
• oszczędność energii, a przez to – ekologiczność;
• łatwość rozbudowy.

Wprowadzenie automatycznych rozwiązań w domu daje też oszczędność. Możesz regulować intensywność oświetlenia w pomieszczeniach czy regulować temperaturę w taki sposób, żeby nie grzać pustej przestrzeni.

czym jest standard KNX - tani inteligentny dom

Unikalność standardu KNX: jest otwarty i stabilny

Kompatybilność, jaką daje magistrala KNX, daje nieograniczone możliwości rozbudowy. W przeciwieństwie do innych systemów zamkniętych (opartych o rozwiązania jednego producenta), KNX pozwala na dodawanie do całego systemu urządzeń różnych producentów.
Oznacza to, że każdy użytkownik systemów opartych o KNX może przebierać w urządzeniach sterujących, z którymi ma styczność każdego dnia.
Niemal nieograniczona ilość przycisków i kontrolerów różnych producentów – mechanicznych, dotykowych, opartych o wyświetlacze LCD – pozwala dopasować system inteligentnego domu do konkretnego projektu.
Z kolei instalatorzy inteligentnych systemów budynkowych doceniają szeroką gamę urządzeń sterujących różnych producentów. Dzięki otwartości standardu KNX w jednym systemie mogą pracować różne sterowniki, zasilacze, kontrolery czy procesory logiczne.
Dostosowanie takiego zestawu do potrzeb konkretnego projektu jest dzięki temu proste.

System przewodowy – wysoka stabilność i niezawodność urządzeń podłączonych do magistrali

Standard KNX jest otwarty w dużej mierze o rozwiązania przewodowe – zapewnia to stabilność połączenia oraz dużą łatwość obsługi.
Urządzenia podłączone do magistrali nie potrzebują dodatkowego zasilania, dzięki czemu nie trzeba wymieniać w nich baterii.
Łączność przewodowa sprawia, że w budynku zmniejsza się kłopot dużej ilości urządzeń łączących się przez Wi-Fi (2,4G).
Dzięki oparciu o magistralę przewodową urządzenia zgodne ze standardem KNX działają stabilnie nawet w budynkach o dużym zagęszczeniu sieci bezprzwdowodowych.
Magistrala przewodowa zapewnia też stabilne połączenie urządzeń oddalonych od siebie – ograniczenia zasięgu łączności bezprzewodowej (ściany, metalowe elementy budynku czy odległość) nie wpływają na stabilność.
W standardzie KNX znajdziesz też rozwiązania bezprzewodowe (KNX Wi-Fi). Sprawdzają się one doskonale w sytuacjach, w których pierwotny projekt nie zakładał potrzeby dodania urządzeń w konkretnych miejscach.
Standardowa łączność pozwala dodać takie urządzenia do systemu – bez potrzeby dodawania nowych obwodów przewodowych (i kucia ścian).

Jakie możliwości oferują urządzenia oparte o standard KNX?

Na rynku istnieje wiele systemów automatyki budynkowej.
Dzięki otwartości, urządzenia oparte o standard KNX pozwalają zminimalizować liczbę sterowników do absolutnego minimum.
W końcu ideą takich rozwiązań jest ich… niewidoczność.
Szeroka gama urządzeń zgodnych ze standardem pozwala stworzyć system automatyki skrojony dokładnie pod potrzeby konkretnego budynku.

W praktyce każdy z kontrolerów ściennych (czyli – włączników), zgodnych z KNX, pozwala na dowolne skonfigurowanie.
Ten sam przycisk może służyć do włączania i ściemniania światła, sterowania roletą czy uruchamiania konkretnej sceny w pomieszczeniu lub całym domu.
To, co stanie się po naciśnięciu konkretnego przycisku, jest uzależnione wyłącznie od decyzji konkretnego użytkownika.
Owszem, są kontrolery dedykowane – jak na przykład szyfratory Blumotix czy kontrolery HVAC z serii Tile HDL, jednak korespondują one estetycznie z konkretną linią produktów, a do tego realizują konkretną rolę w systemie automatyki budynkowej.

Modularność standardu KNX pozwala na łatwą rozbudowę systemu i jego skalowanie – zarówno „w górę”, jak i „w dół”. Pozwala to na optymalizację kosztów na każdym etapie – od projektowania (szeroka gama urządzeń pozwala na stworzenie projektu o okrojonych funkcjonalnościach i jego późniejszą rozbudowę), aż po rozbudowę w momencie, w którym pojawia się potrzeba dodania nowych urządzeń lub funkcjonalności.

Szeroka gama urządzeń zgodnych z KNX pozwala na ukrycie w praktyce całej automatyki domowej.


jak standard KNX - standard inteligentnego domu - wpływa na obniżenie zużycia energii


Ekologia – niższe zużycie energii i mniejszy wpływ na środowisko dzięki systemom zgodnym ze standardem KNX

Kontrola nad urządzeniami elektrycznymi w domu, jaką oferują urządzenia zgodne ze standardem KNX, pozwala na optymalizację zużycia energii.
Dostosowanie jasności oświetlenia w zależności od natężenia światła słonecznego lub pory dnia pozwala obniżyć rachunki za prąd i stworzyć przyjazną atmosferę – zarówno do pracy w biurze jak i wieczornego odpoczynku w salonie.
Innymi słowy: urządzenia oparte o standard KNX mogą działać dokładnie wtedy, kiedy powinny działać i ani chwili więcej. Pozwala to zmniejszyć zużycie prący, a w efekcie – rachunki i negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Przewodowa magistrala KNX oraz zasilanie dostarczane do podłączonych urządzeń sprawiają, że sterowniki czy kontrolery nie potrzebują zasilania bateryjnego. Zapewnia to sporą wygodę (brak konieczności cyklicznej wymiany baterii ani spadków jakości sygnału przy niskim poziomie baterii) oraz niweluje koszty środowiskowe związane z przechowywaniem i utylizacją baterii.

Jak automatyka budynkowa, oparta o standard KNX, sprawdza się w inteligentnych domach i dużych biurowcach?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat rozwiązania oparte o KNX sprawdziły się (i nadal sprawdzają!) zarówno w dużych systemach automatyki budynkowej, jak i hotelach, domach czy mieszkaniach.
Łatwa rozbudowa, otwartość standardu czy możliwość dostosowania systemu automatyki domowej do potrzeb konkretnego projektu sprawiają, że standard KNX jest fundamentem inteligentnych systemów budynkowych na całym świecie.
W tych kilku punktach zawierają się najważniejsze rzeczy, które ułatwia inteligentny dom, oparty o rozwiązania zgodne ze standardem KNX.

Pozwala to na skomponowanie instalacji inteligentnego domu o ogromnych możliwościach. Nie musisz decydować się na kompromisy jeśli chodzi o wygląd, bo nie ograniczają Cię urządzenia jednego producenta.
Potrzebujesz drewnianych przełączników bezdotykowych? Bez kłopotu. Potrzebujesz jednego sterownika do wideodomofonu, który pozwoli Ci zarządzać też domem? Znajdziesz taki z łatwością. A może potrzebujesz eleganckiego i dyskretnego sterownika, który będzie pasował do minimalistycznego wnętrza? Znajdziesz je w ofercie najlepszych producentów.
Inteligentne systemy budynkowe, oparte o standard KNX, znajdziesz na całym świecie. Zobacz najlepsze realizacje inteligentnych budynków. 

standard knx w hotelach, biurowcach, szpitalach

Dlaczego warto wykorzystać standard KNX w projektowaniu inteligentnego budynku (hotelu, biurowca, szpitala)?

Oznacza to jedno: oszczędność. Czasu i pieniędzy.
Systemy zgodne ze standardem KNX pozwalają na scentralizowanie i elastyczne zarządzania całym budynkiem (w tym automatyką) oraz łatwość skalowania.
Zunifikowanie systemów monitoringu, zarządzania dostępem, ogrzewaniem czy oświetleniem pozwala na lepszą optymalizację całego budynku i realne obniżenie kosztów zarządzania.
Możliwość sterowania dostępem za pomocą jednorazowych kodów PIN sprawdza się doskonale zarówno w apartamentowcach, jak i biurowcach. Możliwość połączenia z systemami bezpieczeństwa (czujniki, itp.) czy monitoringu pozwala na utrzymanie pełnej kontroli nad systemem.
To doskonałe rozwiązanie, które pozwala obniżyć konieczność ingerencji osób oraz obsługę większej przestrzeni przez mniejszą ilość pracowników.

Szeroka gama urządzeń wyposażonych w czujniki oraz sterowniki logiczne pozwalają optymalizować warunki pracy w zależności od pory dnia, roku lub pogody.
Zmiana barwy lub intensywności oświetlenia w zależności od stopnia nasłonecznienia pomieszczenia, połączona z automatycznym sterowaniem systemem wentylacji pozwala utrzymać idealne warunki pracy bez ingerencji.
Dzięki danym zebranym przez czujniki umieszczone w pomieszczeniu system automatyki budynkowej automatycznie dostosuje scenerię w pomieszczeniu, w zależności od tego, co jest za oknem.

Podobnie wygląda to w przypadku zastosowania automatyki budynkowej w hotelach – możliwość meldowania się za pomocą aplikacji czy po podaniu kodu dostępu lub przyłożeniu telefonu z NFC do czytnika pozwala usprawnić pracę całego zespołu i jeszcze lepszą obsługę.
Dzięki automatyzacji systemu hotelowego goście mogą cieszyć się niespotykaną wygodą (ustawianie scen w pomieszczeniach czy zamawianie usług hotelowych przez dedykowane kontrolery ścienne), a obsługa – zmniejszyć do minimum czas potrzebny na odbieranie telefonów.

Automatyka budynkowa, oparta o standard KNX, sprawdza się również w budynkach użyteczności publicznej czy szpitalach.
Istotne dla skutecznej rekonwalescencji jest zapewnienie idealnych warunków w salach szpitalnych.
Systemy oparte o KNX, dzięki szerokiej gamie urządzeń, pozwalają na stworzenie optymalnych warunków rekonwalescencji pacjentów.
Co więcej – centralnie sterowany system inteligentnego budynku pozwala utrzymać kontrolę nad odwiedzinami czy obecnością osób trzech na terenie szpitala.
A to tylko część ogromnych możliwości automatyki budynkowej, które pozwalają stworzyć przyjazny szpital, w którym pacjenci wracają do zdrowia szybciej, a koszty ich rekonwalescencji są niższe.

czym standard domu inteligentnego knx różni się od standardów bezprzewodowych

Standard KNX a inne rozwiązania na rynku

Oczywiście – istnieje wiele inteligentnych systemów budynkowych, które oferują zbliżone funkcje. Kontrolę nad oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją czy scenami w pomieszczeniach.
Jednak standard KNX jako jedyny jest otwarty i pozwala na łączenie ze sobą urządzeń innych producentów – bez potrzeby stosowania konwerterów lub konfliktów sprzętowych.
Wybór automatyki domowej, opartej o standard KNX, zapewnia również pełną kompatybilność – wsteczną i następującą. Zgodność z otwartym standardem sprawia, że w przypadku awarii urządzenia można je zastąpić innym produktem – nawet jeśli producent zrezygnował z działania w branży smart house.
To ogromna zaleta, zwłaszcza w porównaniu do własnych rozwiązań konkretnych producentów.
Dodatkowo standard KNX zapewnia stabilność połączenia – w dużej mierze dzięki magistrali przewodowej. Oznacza to, że urządzenia nie potrzebują osobnego zasilania.

Duża popularność i ilość rozwiązań dedykowanych KNX sprawia, że dobór narzędzi do zdalnego sterowania domem jest ogromna.
Standard jest rozwijany od ponad 24 lat i przez ten czas sprawdził się w dziesiątkach tysięcy projektów typu smart house i smart building.
Kolejną zaletą systemów opartych o KNX jest ich cena. W Polsce utarło się, że urządzenia zgodne z tym standardem muszą być drogie, a ich instalacja – jeszcze bardziej kosztowna.
Jednak to wcale nie oznacza, że tak jest.
Dzięki dużej gamie produktów zgodnych z KNX skomponowanie zestawu urządzeń inteligentnego domu – w bardzo korzystnej cenie – nie jest trudne.
Na przykład wybierając zasilacz jednego producenta, można połączyć z nim sterownik innej firmy oraz przełączniki pasujące dokładnie do wyglądu pomieszczeń lub budżetu projektu automatyki domowej.
Zapewnia to niespotykaną możliwość skalowania całego systemu.

Najważniejsze zalety systemu KNX dla użytkownika

• korzystny stosunek możliwości do ceny;
• szeroka gama produktów o różnych możliwościach;
• powszechność standardu;
• duże możliwości personalizacji i automatyzacji;
• optymalizacja zużycia energii;
• stabilność działania;
• możliwość sterowania automatyką z poziomu aplikacji mobilnej;
• szeroka gama urządzeń różnych producentów;
• możliwość łatwej rozbudowy;
• duże możliwości konfiguracji i kontroli (od systemów bezpieczeństwa, poprzez wideodomofony IP, aż do kontroli nad klimatyzacją);
• nieograniczone możliwości projektowania scen.

Najważniejsze zalety systemu KNX dla integratorów

• powszechna znajomość standardu;
• łatwość skalowania i rozbudowy;
• szeroka gama urządzeń o różnych funkcjach;
• duża gama bramek łączących inne systemy z magistralą KNX;
• stabilność działania systemu;
• łatwość projektowania i programowania funkcji;
• duża znajomość standardów.

Najważniejsze zalety standardu KNX dla architektów i projektantów

• duża gama urządzeń kontrolujących o różnej estetyce;
• ogromne możliwości sterowania oświetleniem i scenami w pomieszczeniach;
• duże możliwości automatyzacji procesów w domu;
• możliwość sterowania automatyką z poziomu aplikacji mobilnej.

// Szeroka oferta

Najlepsze urządzenia
do inteligentnego domu

// Szybka dostawa

Nie musisz długo czekać
na przesyłki od nas

// Najlepsze ceny

Inteligentny dom
w najlepszych scenach