zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). Więcej na temat polityki prywatności.

Kategoria: mechaniczne

Aktywne filtry

HDL-M/DLP04.1-A2-46 - mechaniczny kontroler ścienny KNX

Modern Series DLP Smart Panel US with Metal Frame

1 851,58 zł

HDL-M/P01.2-48 - kontroler mechaniczny (dwuprzyciskowy)

iFlex Series 1 Button Smart Panel EU

740,63 zł
697,07 zł
871,33 zł

Enertex® MeTa KNX Standard - przełącznik mechaniczny

META room controller KNX is a touch sensor with mechanical switches.

2 180,79 zł

MeTa® KNX Premium - kontroler mechaniczny

Four rocker switches, 32 switching operations, room controller function

3 598,70 zł

Enertex® MeTa KNX Standard - przełączniki mechaniczne

Enertex® MeTa KNX Standard - przełączniki mechaniczne

2 331,59 zł

Przełączniki mechaniczne KNX – tradycyjne włączniki z skrywające ogromną ilość funkcji

Nowoczesny i inteligentny dom kojarzy się najczęściej ze sterowaniem głosowym, kawą, która robi się sama i nowoczesnymi przełącznikami poukrywanymi w całym domu lub budynku.

Nie oszukujmy się: to wizja z filmów science-fiction, która nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Nowoczesne domy, a w szczególności te inteligentne, nie muszą się wyróżniać.

Ich siłą jest oferowany komfort. Najlepiej gdy zapewnia go system, którego nie widać.  

Bezpiecznym pomostem między nowoczesnością a tradycją są przełączniki mechaniczne KNX.

Oferują one znane zachowanie urządzenia – po naciśnięciu w ruchomy element jest charakterystyczne (mechaniczne!) kliknięcie, które czuć pod palcem i wyraźnie słychać.

A to, co można nimi uruchomić – to właśnie jest siła inteligentnego domu.

Właśnie ta „znajomość” zachowania sprawia, że przełączniki mechaniczne KNX (zwane też kontrolerami, włącznikami, itp.) są najpopularniejszymi na wielu ścianach domów z automatyką budynkową.

Czym są kontrolery mechaniczne KNX?

Kontrolery mechaniczne KNX, tak samo jak inne przełączniki, służą do sterowania wybranymi urządzeniami elektrycznymi w domu. Tak jak inne przełączniki KNX, pozwalają one na obsługę szerokiej gamy obwodów – od oświetlenia, przez system ogrzewania i klimatyzacji, rolety, aż do system nagłośnienia (oraz do wywoływania wcześniej zaprogramowanych scen).

Te kontrolery mają najczęściej jakiś przycisk, który robi „klik” po naciśnięciu. Prawie jak zwykły włącznik elektryczny. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych włączników, kontrolery mechaniczne KNX mogą sterować nawet 32 funkcjami (w jednym przełączniku!).

Oznacza to sporą oszczędność miejsca na ścianach. W połączeniu z możliwością wygrawerowania na niemal każdym oferowanym w naszym sklepie przełączniku mechanicznym dowolnej ikony, tak duża liczba funkcji nie musi oznaczać kłopotów podczas korzystania. Dodatkowo – większość przełączników mechanicznych w naszej ofercie ma podświetlenie LED RGBW ikon na klawiszach, co jeszcze bardziej podnosi łatwość korzystania.

Czym różnią się kontrolery mechaniczne KNX on normalnych włączników?

Najważniejsza różnica między kontrolerami mechanicznymi KNX a normalnymi włącznikami elektrycznymi polega oczywiście na tym, że te pierwsze działają w oparciu o magistralę KNX, a drugie – o klasyczną instalację elektryczną.

Oznacza to, że każdy kontroler mechaniczny może sterować dowolnym urządzeniem – wszystko zależy od projektu instalacji oraz pomysłu na funkcje.

Dodatkową rzeczą, która wyróżnia kontrolery mechaniczne KNX jest ich elastyczność – mogą sterować kilkunastoma urządzeniami lub funkcjami.

Klasyczny włącznik pozwala włączyć lub wyłączyć maksymalnie dwa obwody (podwójny rocker). Czy to światła, czy to rolety. Oznacza to, że w większych pomieszczeniach, z dużą liczbą obwodów, na ścianach jest (bardzo) dużo włączników. Białych, kremowych lub écru.

Nie zawsze wygląda to estetycznie, a do tego włączenie właściwego obwodu odbywa się najczęściej metodą prób i błędów. W przypadku niektórych lamp lub silników sterujących ekranami projektów może to powodować skrócenie ich życia przez niepotrzebne włączanie i wyłączanie.

Z kolei przycisk mechaniczny KNX, z wygrawerowanymi funkcjami lub opisami, pozwala na łatwiejsze uruchomienie dokładnie tych urządzeń i obwodów, które są potrzebne.

Dodatkową zaletą przełączników mechanicznych KNX jest możliwość wywoływania „ukrytych funkcji” – na przykład określonych scen. Może być to na przykład procedura wyjścia z pomieszczenia. Po dwusekundowym przytrzymaniu wszystkie światła wyłączają się, system HVAC przechodzi na tryb auto, a rolety w oknach działają tak, żeby wspomóc działanie systemu ogrzewania.

Co ważne: każdy z przycisków KNX może sterować dowolną funkcją i to niekoniecznie realizowaną w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Owszem, istnieją dedykowane przyciski mechaniczne (na przykład – do sterowania systemem HVAC lub z dedykowanymi funkcjami i wyświetlaczami), jednak większość z nich pozwala na sterowanie dowolnym obwodem.

Oczywiście: największą zaletą przycisków mechanicznych KNX jest to, że pozwalają sterować urządzeniami działającymi w magistrali KNX. A na to nie pozwalają prawie żadne typowe przełączniki. Prawie żadne.

Czy można stosować przełączniki mechaniczne nie KNX-owe do sterowania automatyką?

Tak, jest taka możliwość. Istnieją przyciski nazywane zbiorczo dzwonkowymi – po naciśnięciu wysyłają sygnał. Nie są to typowe przełączniki zgodne ze standardem KNX, dlatego żeby magistrala mogła przyjąć sygnał z takiego przycisku, musi być on podłączony do wejścia binarnego.

Rodzi to jednak kłopot – każdy przycisk dzwonkowy może wysyłać tylko jeden komunikat. Czyli można na przykład włączyć lub wyłączyć lampę sterowaną z magistrali. Same przyciski dzwonkowe występują (najczęściej) w dwóch kombinacjach: jednoprzyciskowej i dwuprzyciskowej. Oznacza to, że jeden przełącznik może sterować maksymalnie dwoma urządzeniami.

Jednak w sytuacji, w której – na przykład – w salonie jest kilka punktów świetlnych, a do tego rolety z możliwością sterowania, okazuje się że potrzebnych jest sporo przycisków dzwonkowych. W praktyce – wszystkie te funkcje mogą być sterowane z jednego przełącznika KNX (mechanicznego, dotykowego lub niewidocznego). Do tego większość wejść binarnych obsługuje 2, 4 lub 6 przycisków.

Zwykłe włączniki elektryczne nie mogą działać w taki sposób w magistrali.

Rodzaje przełączników mechanicznych KNX – ilość przycisków, rockery, z wyświetlaczem, termostatem, itp.

Największą zaletą urządzeń opartych o standard KNX jest możliwość ich łączenia. Mogą ze sobą działać urządzenia różnych producentów, co oznacza, że jeśli do jakiegoś pokoju bardziej pasuje jedno urządzenie, a do drugiego inne, to oba mogą działać w tym samym systemie.

Jest to też ważne przy doborze urządzeń do oczekiwanych funkcji. Podczas rozmów z integratorem automatyki budynkowej, czyli osobą, która może stworzyć system inteligentnego domu, jednym z najważniejszych tematów jest lista oczekiwanych funkcjonalności. To ona pozwala na dobór urządzeń systemowych oraz przycisków.

W momencie, w którym pojawia się temat doboru przycisków, ważniejsze jest dostosowanie ich do oczekiwanych funkcjonalności. W jakimś pokoju potrzebny jest przełącznik z termostatem, który będzie sterował też oświetleniem i roletami? Doskonale sprawdzą się przełączniki Ephesus. Do salonu potrzebny jest przycisk z 10 klawiszami? Iswitch Interry sprawdzi się doskonale. Co jeszcze ważniejsze: każdy z tych przycisków mechanicznych może mieć niemal dowolny kolor klawiszy i może być wykonany z szerokiej gamy materiałów. Od szkła, przez szczotkowane aluminium, aż do plastiku i metalowych przycisków powleczonych specjalną powłoką w niemal dowolnym kolorze.

Niemal wszyscy producenci przełączników KNX mają w swojej ofercie szeroką gamę przełączników mechanicznych. HDL ma serię Granite (4- lub 6- przyciskowe) i Tile (od jednoprzyciskowych, przez dwuprzyciskowe rockery, aż do czteroprzyciskowych i przycisków z termostatem).

Enertex oferuje szeroką gamę wysokiej jakości przełączników mechanicznych z wyświetlaczami (MeTa; od 4 do 8 przycisków oraz możliwość „przerzucania” stron z funkcjami – nawet 32).

Interra może się pochwalić szeroką gamą ekonomicznych i funkcjonalnych przycisków (od 1 do 10 bez wyświetlacza lub od 4 do 8 z wyświetlaczem i termostatem).

Z kolei i-luxus oferuje szeroką gamę kolorystyczną urządzeń (2- lub 4- przyciskowe z wyświetlaczem lub 3-, 5- lub 6-przyciskowe).

Szeroka gama kolorów i wykończeń przycisków mechanicznych

Przełączniki KNX wyróżniają się bardzo właśnie designem: kolorami, materiałami wykończenia i czasem subtelnym podświetleniem przycisków. Są w dyskretnych kolorach, które dobrze wpasowują się w ściany i otoczenie.

Szeroka gama kolorów oraz możliwość łączenia urządzeń różnych producentów sprawia, że przełączniki mechaniczne KNX cieszą się dużą popularnością wśród architektów i osób, którym zależy na ładnym projekcie wnętrza inteligentnego domu.

O tym, jak szeroka jest gama przełączników mechanicznych, może świadczyć chociaż próbka naszej oferty. Dostępne są przyciski z frontami ze stali, aluminium, szkła, plastiku i metalu pokrytego specjalną powłoką. W dziesiątkach kolorów.

Zalety przełączników mechanicznych KNX

Największą zaletą przełączników mechanicznych KNX jest to, że przypominają one zwykłe włączniki. Przynajmniej jeśli chodzi o zasadę działania (coś się przyciska, coś się dzieje).

W przeciwieństwie do wielu przełączników dotykowych, przełączniki mechaniczne oferują najczęściej nieco więcej funkcji w jednym urządzeniu. Przeciętny przycisk dotykowy KNX oferuje do 6 pól dotykowych. Kontrolery mechaniczne mogą obsłużyć więcej tych funkcji, dodatkowo często są z wbudowanym wyświetlaczem.

Zalety przełączników mechanicznych KNX:

  •          pozwalają na sterowanie nawet 32 urządzeniami podłączonymi do magistrali KNX;
  •          umożliwiają wydawanie nawet do 64 poleceń (pojedyncze i długie wciśnięcia);
  •          szeroka gama urządzeń – z wyświetlaczami i bez;
  •          doskonała relacja ilości funkcji do ceny;
  •          znajome zachowanie przycisków;
  •          zmniejszenie ilości urządzeń na ścianie.

 

// Szeroka oferta

Najlepsze urządzenia
do inteligentnego domu

// Szybka dostawa

Nie musisz długo czekać
na przesyłki od nas

// Najlepsze ceny

Inteligentny dom
w najlepszych scenach