zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). Więcej na temat polityki prywatności.

Kategoria: PRZYCISKI I KONTROLERY

Aktywne filtry

HDL-M/DLP04.1-A2-46 - mechaniczny kontroler ścienny KNX

Modern Series DLP Smart Panel US with Metal Frame

1 851,58 zł

Enertex® ProxyTouch KNX - niewidoczny przełącznik podblatowy / podpłytkowy (KNX)

The ProxyTouch KNX is a capacitive touch sensor, with up to six switching...

1 799,35 zł

Enertex® SynOhr MultiSense KNX Premium - autonomiczny sterownik głosowy

"SynOhr ® multi-sense" is the world's first room controller with built in voice...

4 612,44 zł

HDL-M/TBP2.1-A2-46 - kontroler dotykowy KNX (podświetlenie RGBW)

iTouch Series 2 Buttons Touch Panel US with Metal Frame

675,28 zł

HDL-M/P01.2-48 - kontroler mechaniczny (dwuprzyciskowy)

iFlex Series 1 Button Smart Panel EU

740,63 zł

Enertex® SynOhr MultiSense KNX Standard - autonomiczny sterownik głosowy

"SynOhr ® multi-sense" is the world's first room controller with built in voice...

4 105,62 zł

Enertex® SynOhr MultiSense KNX Standard - autonomiczny sterownik głosowy

"SynOhr ® multi-sense" is the world's first room controller with built in voice...

3 310,98 zł

HDL-M/TBP4.1-A2-48 - dotykowy przełącznik ścienny (zgodny ze standardem KNX)

iTouch Series 4 Buttons Touch Panel EU with Metal Frame

675,28 zł
697,07 zł

Przyciski KNX – czym się różnią, jakie dają możliwości i jak sprawdzą się w inteligentnym domu

Przyciski KNX to bardzo pojemne określenie. Zamykają się w nim kategorie takie jak kontrolery (przyciski) mechaniczne KNX, przyciski dotykowe KNX, przyciski niewidoczne oraz kontrolery zbliżeniowe (bezdotykowe).

Główną rolą przycisku KNX jest sterowanie urządzeniami połączonymi z magistralą. W praktyce – przyciski służą do wydawania poleceń, które system ma poprawnie odczytać. W efekcie – światła mogą gasnąć, ogrzewanie może się włączyć, rolety – zasunąć.

Tak, normlana instalacja elektryczna, nieoparta o automatykę, robi dokładnie do samo. Jednak przyciski KNX mają do zaoferowania znacznie więcej.

Z tego tekstu dowiesz się czym różnią się przyciski KNX od zwykłych przełączników elektrycznych i czy zawsze trzeba używać tych kontrolerów do sterowania automatyką budynkową.

Czym są kontrolery i przyciski KNX?

Przyciski KNX są to kontrolery, najczęściej umieszczone na ścianie, do sterowania systemem automatyki budynkowej w standardzie KNX. Pozwalają one wysyłać komendy do magistrali. W dobrze skonfigurowanym systemie inteligentnego domu działają jak zwykłe przyciski: po ich naciśnięciu dzieje się coś. Innymi słowy: przycisk KNX to interfejs do sterowania urządzeniami elektrycznymi w danym pomieszczeniu.

Taka definicja jest oczywiście sporym uproszczeniem. Owszem – przyciski w swoim działaniu przypominają to, co robi 99% przycisków w polskich domach. Mogą włączać światło, zasuwać rolety, wyłączać klimatyzację.

Jednak co wyróżnia przyciski KNX? Na pierwszy rzut oka – nowoczesny design. Coś jest podświetlone, same projekty przycisków cieszą oko i bardzo często wpasowują się niemal idealnie w projekt pomieszczenia. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej.

Największą siłą przycisków KNX z perspektywy mieszkańca jest oczywiście możliwość przypisania konkretnych funkcji konkretnym przyciskom. Włącznik na ścianie wcale nie musi być ograniczony do sterowania obwodami, do których jest bezpośrednio podpięty. Taki przycisk może znacznie, znacznie więcej.

Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, scenami – niemal dowolne

To jest właśnie największa zaleta przycisków KNX: mogą sterować w praktyce każdym urządzeniem podłączonym do magistrali KNX. Oświetlenie – bez kłopotu (nawet ściemniane czy kolorowe). Klimatyzacja czy wentylacja w domu lub pomieszczeniu – wystarczy przycisnąć odpowiedni przycisk. Wywoływanie wcześniej zaprogramowanych scen – bez kłopotu.

Jednak prawdziwe możliwości przycisków KNX są widoczne w sytuacji, w której trzeba coś zmienić. Na przykład po kilku tygodniach czy miesiącach mieszkania okazuje się, że przycisk powinien włączać coś innego lub przypisana funkcja powinna być realizowana inaczej. Wtedy, w normalnej instalacji elektrycznej, trzeba by było kuć ściany i kombinować z przewodami. W instalacji KNX – wystarczy przypisać przyciskowi nową rolę. Może to zrobić integrator KNX.

przełączniki mechaniczne knx - interra, hdl, enertex, i-luxus

Przyciski KNX: dotykowe, mechaniczne, niewidoczne

Są różne rodzaje przycisków KNX. W zależności od zastosowań i preferencji mogą być one widoczne oraz niewidoczne. Wśród widocznych przycisków należy wymienić mechaniczne i dotykowe. Warto jeszcze wspomnieć, że przyciski KNX są ze swojej natury wielofunkcyjne. Z kolei przyciski niewidoczne są… niewidoczne. I robią to, co mają robić.

Przyciski mechaniczne KNX

Przyciski mechaniczne KNX najbardziej przypominają te klasyczne włączniki. Mają element ruchomy, który służy do wysyłania sygnału do magistrali. Czyli – na przykład – przycisk.

Wybór przycisków mechanicznych KNX na rynku jest bardzo duży. W naszej ofercie są urządzenia o różnych możliwościach i cenach. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w cenie. Od ekonomicznych przełączników iSwitch od Interry, poprzez designerskie i wszechstronne serie Tile HDL i Ephesus i-luxus, aż po niezwykle praktyczne przyciski premium MeTa firmy Enertex.

Przyciski mechaniczne odpowiadają na potrzeby osób, które cenią nowoczesność w tradycyjnym wydaniu. Nadal oferują rozpoznawalne kliknięcie w momencie wciśnięcia. Oznacza to również, że większość przycisków mechanicznych KNX jest o wiele przyjaźniejsza w użytkowaniu dla szerszej grupy osób – młodszych i starszych.

Dodatkową zaletą przycisków mechanicznych jest możliwość wygrawerowania na nich ikon opisujących konkretną funkcję. Jest to niezwykle przydatne w sytuacji, w której jeden przełącznik może sterować funkcjami w całym pomieszczeniu. Na przykład trzema rodzajami oświetlenia w salonie i roletami w oknach. Opisanie przycisków odpowiednimi ikonami pozwala uniknąć naciskania wielu przycisków w celu uzyskania pożądanego efektu. Wystarczy spojrzeć na ikonę.

Warto wspomnieć, że niektóre z przycisków mechanicznych mogą mieć podświetlane ikony (za pomocą diód LED RGBW) lub mieć wbudowane wyświetlacze w przyciski (jak na przykład urządzenia Enertex z serii MeTa). Podświetlenie może również informować o statusie przypisanego urządzenia lub przekazywać dodatkowe informacje (na przykład o niezamknięciu okien w domu po wywołaniu sceny „wyjście z domu”; o wywoływaniu scen w dalszej części tekstu).

przełączniki dotykowe knx - hdl, blumotix
Przyciski dotykowe KNX

Z kolei przyciski dotykowe KNX wyróżnia to, że nie mają mechanicznych części. Mają one najczęściej szklany lub metalowy panel przedni z zaznaczonymi polami reagującymi na dotyk. Każde z tych pól może mieć przypisane dowolne funkcje – podobnie jak w przypadku urządzeń z mechanicznymi przyciskami.

Bardzo często pola dotykowe są podświetlane – to znacznie poprawia wygodę użytkowania. Podświetlenie najczęściej jest realizowane dzięki diodom LED: najczęściej RGB lub RGBW. Po dotknięciu pola urządzenie może wydawać z siebie dźwięk informujący o uruchomieniu funkcji.

Przyciski dotykowe KNX sprawdzą się doskonale w nowoczesnych wnętrzach. Szeroka gama modeli i kolorów umożliwia dobranie ich do konkretnych potrzeb. Podobnie jak w przypadku odpowiedników mechanicznych, przyciski dotykowe mogą sterować niemal dowolną funkcją w inteligentnym domu. Wśród tych urządzeń warto wymienić panele HDL z serii iTouch czy panele Krystal marki Blumotix.

 

Niewidoczne przyciski KNX

Przyciski „niewidoczne” (z cudzysłowem i bez) mają bardzo wiele zastosowań, jednak nie są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do sterowania inteligentnym domem. Są to urządzenia bardzo specyficzne, jednak sprawdzają się doskonale w swoich zastosowaniach.

Co oznacza, że przycisk jest niewidoczny? Najczęściej taki przycisk jest zamontowany pod czymś: blatem, płytkami w łazience lub stołem konferencyjnym. Reaguje na polecenia wydane na powierzchni, na którą ustawione są czujniki.

Więc niewidoczne przyciski sprawdzają się doskonale na przykład w łazienkach i innych miejscach, w których nie ma możliwości zamontowania typowego przełącznika – czy to z powodów estetycznych, czy bezpieczeństwa. W końcu montaż przełącznika pod prysznicem nie jest najrozsądniejszy.

Za to taki niewidoczny przycisk, zamontowany pod płytkami, sprawdzi się doskonale – na przykład do sterowania systemem audio, ogrzewaniem, wentylacją, roletami czy oświetleniem. Oczywiście – w czasie brania kąpieli lub prysznica. Wszystko zależy od tego, jakie urządzenia będą odbierać od niego polecenia.

Podobnie jest w przypadku blatów kuchennych – sterowanie roletami, włączanie nawiewu i rekuperacji czy sterowanie oświetleniem oraz głośnością systemu audio – każda z tych funkcji może być dostępna bez potrzeby podchodzenia do ściany. Wystarczy, że pod blatem będzie zamontowany odpowiedni przycisk.

Jak działają takie niewidoczne przyciski KNX? Mają one sensory, które odbierają zbliżanie się dłoni do powierzchni. Te czujniki mają określoną czułość i mogą działać w określonych warunkach. Na przykład Enertex ProxyTouch może działać nawet pod 25 milimetrami płytek, blatu czy drewna. W łazience zabezpiecza go przed wilgocią warstwa ceramiki i kleju. W kuchni – blat.

Niewidoczne przyciski mają jednak pewną wadę, którą dostrzega na przykład Enertex: trudno czyści się powierzchnię nad nimi (bez włączania wszystkich funkcji po kolei). Między innymi dlatego każdy z niewidocznych przełączników ProxyTouch może mieć zaprogramowaną sekwencję naciśnięć, która wyłącza urządzenie.

Można oczywiście przewidzieć też miejsce na taki „niewidoczny” przycisk. Inny kolor płytki w łazience lub kuchni czy miejsce koło łatwo rozpoznawalnego elementu na blacie. Wszystko zależy oczywiście od pomysłu i preferencji.

zastosowania przełączników mechanicznych knx w systemach automatyki domowej

Jaka jest rola przycisków i włączników KNX w inteligentnym domu?

Poza oczywistą rolą, czyli sterowaniem oświetleniem i innymi funkcjami, przyciski i przełączniki KNX mogą mieć wiele dodatkowych funkcji. Dzięki nim życie w inteligentnym domu jest nie tylko oszczędniejsze, ale również przyjemniejsze.

Przede wszystkim – włączniki naścienne służą do sterowania oświetleniem. Sterowania, a nie tylko włączania i wyłączania. Wiele systemów automatyki domowej pozwala na ściemnianie lamp lub też zmianę barwy światła – na przykład w zależności od pory dnia czy nastoju osób w środku. Właśnie do tego sprawdzają się doskonale przełączniki KNX.

Na przykład podstawową funkcją konkretnego klawisza lub pola dotykowego może być włączanie i wyłączanie światła. Gdy w systemie automatyki jest dimmer (aktor ściemniający), jest możliwość ściemnienia lub rozjaśnienia lamp według potrzeb – na przykład przez dłuższe (lub krótsze) przytrzymanie przełącznika.

Podobnie jest w roletami, scenami, sterowaniem trybami ogrzewania czy wreszcie całym systemem HVAC. Wszystko zależy od potrzeb i od tego, co chce się osiągnąć w danym pomieszczeniu.

Jak wspomniałem, każdy z przycisków może sterować dowolnie wybraną funkcją w domu i na zewnątrz. Realną przewagą automatyki budynkowej jest to, że przypisanie jednej akcji do jednego przycisku nie jest ostateczne i można w każdej chwili zmienić tę funkcję.

Warto wspomnieć, że wiele przycisków KNX ma wbudowane dodatkowe wyświetlacze, które informują o funkcjach lub o statusie konkretnej funkcji (czy to o działaniu systemu HVAC, czy o otwarciu okien).

Dodatkowo wiele przycisków ma wbudowane czujniki temperatury, oświetlenia, wilgotności czy barwy światła. Mogą wysyłać do magistrali informacje, dzięki którym warunki we wnętrzu są jeszcze bardziej komfortowe, a zużycie energii – niższe.

 

„Ukryte” funkcje przycisków KNX – długie przytrzymanie

Poza podstawowymi funkcjami, przyciski KNX mogą również wywoływać dodatkowe funkcje. Na przykład przycisk czterokrotny (z czterema polami dotykowymi lub czterema przyciskami) może obsłużyć cztery działania – na przykład włączanie i wyłączanie czterech obwodów świetlnych w pokoju.

Jednak po dłuższym przytrzymaniu przycisku lub pola może być wywołana dodatkowa, ukryta funkcja. Może to być ściemnienie; może to być wywołanie sceny.

Dodawanie „ukrytych” funkcji sprawdza się w sytuacjach, w których ważne jest rozszerzenie możliwości sterowania systemem, jednak bez kompromisu w postaci przypadkowego wciskania klawiszy i wywoływania funkcji. Oraz – co często nie jest mniej ważne – dodawania dodatkowych przycisków na ścianach.

 

Czy przyciski KNX mogą działać w normalnej instalacji elektrycznej?

Niestety, nie. Przyciski KNX-owe wyróżnia nie tylko design, ale też możliwości które oferują i to, że łączą się z innymi urządzeniami za pomocą magistrali KNX.

Istnieją oczywiście przyciski zbliżone wizualnie do tych KNX-owych. Na przykład i-luxus ma w swojej ofercie urządzenia podobne do KNX-owych, a dedykowane typowym instalacjom elektrycznym. Mogą być to gniazdka USB, przyciski dźwigienkowe czy dzwonkowe.

alternatywa dla przycisków knx - przyciski dzwonkowe

Czy jest jakaś alternatywa dla przycisków KNX-owych?

Cena przycisków KNX może czasem być trudna do przeskoczenia. Nie oznacza to jednak, że nie ma tańszych alternatyw dla nich. Mogą to być na przykład budżetowe serie przycisków iSwitch Interry, które oferują szeroką gamę funkcji, a do tego kosztują ułamek tego, co rozwiązania bardziej znanych firm.

Jednak gdy komuś zależy na maksymalnym zmniejszeniu kosztów, to może zastąpić przyciski KNX przyciskami dzwonkowymi połączonymi do wejść binarnych, na przykład Interry. Zaletą takiej alternatywy jest z pewnością niższy koszt. Najprostsze przyciski dzwonkowe to koszt od 10 złotych za sztukę, więc zastosowanie ich ma pewien sens (dla porównania – najprostsze przyciski Interry to koszt od 120-150 złotych w górę).

Jednak takie rozwiązanie ma wiele wad. Jeden przycisk dzwonkowy może obsługiwać jedną funkcję (np. włącz-wyłącz). Każda dodatkowa funkcja w pomieszczeniu wiąże się z dodatkowymi przyciskami na ścianie lub tworzeniem kombinacji i sekwencji naciśnięć. Nie jest to zbyt wygodne, zwłaszcza dla osób niezaznajomionych z zaplanowanymi kombinacjami.

Mniej ekonomiczną, za to o wiele ciekawszą wizualnie opcją są designerskie przyciski dzwonkowe i-luxus. Są one nieznacznie droższe od wyższej jakości przycisków dzwonkowych z Allegro czy marketu budowlanego, jednak są o wiele przyjemniejsze wizualnie i mogą lepiej wkomponowywać się w ścianę – również dzięki możliwości łączenia z seriami gniazd elektrycznych i USB.  

 

Czy można wymieniać przyciski KNX-owe i zachować spójność systemu?

Istnieje możliwość wymiany przycisków KNX na inne, jednak należy wtedy przypisać odpowiednie funkcje nowym przyciskom.

Taka wymiana sprawdzi się na przykład w sytuacji remontu domu lub gdy wygląd konkretnych przycisków po prostu się znudzi. Tak też może być.

Dzięki otwartości standardu KNX można wymieniać przyciski – nie tylko w obrębie oferty jednego producenta, ale również na urządzenia innych marek (zgodne z KNX). Przy takiej wymianie należy jedynie sprawdzić, czy gniazda do montażu przycisków zmieszczą się w zamontowanych w ścianach puszkach, pamiętać o kupieniu gniazd montażowych i przypisać odpowiednie funkcje nowym urządzeniom.

Oznacza to, że nie ma obowiązku trzymania się urządzeń jednego producenta. Czyli można dobrać przyciski jednej marki, pasujące do salonu, a innej – pasujące do sypialni.

 

// Szeroka oferta

Najlepsze urządzenia
do inteligentnego domu

// Szybka dostawa

Nie musisz długo czekać
na przesyłki od nas

// Najlepsze ceny

Inteligentny dom
w najlepszych scenach