zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). Więcej na temat polityki prywatności.

Kategoria: PANELE DOTYKOWE

Aktywne filtry

Interra ITR-110-0104 - kontroler dotykowy

Interra 4 Touch Panel, which is preferred by those who are looking for a modern...

4 793,31 zł

Interra ITR-165-0000 - kontroler dotykowy KNX (jednostka centralna lub sterownik pokojowy)

Imini means a new control unit for intelligent building technologies

4 178,93 zł

Blumotix Theo 10 - panel dotykowy KNX z funkcja wideodomofonu SIP i webserwerem

KNX capacitive Touch Panel Blumotix with Miniserver and IP Video doorphone

10 416,78 zł

Blumotix Theo 7 - panel dotykowy systemu KNX z funkcją wideodomofonu

IP video Door-phone function controlled remotely via Smartphone or Tablet

6 944,52 zł

Blumotix Kairos 24 - panel dotykowy KNX

KNX Kairos 4,3inch Touch Panel with Miniserver BlackKNX Kairos 4,3inch Touch Panel with...

2 951,42 zł

Blumotix Kairos 27 - sterownik inteligentnego domu

BX-K27MS KNX Kairos 7inch Touch Panel with Miniserver Black

5 729,23 zł

Blumotix BX-KW07 - puszka montażowa wyświetlacza Theo 10 i Theo 7

Puszka do montażu ściennego wyświetlacza Theo 10 / Theo 7

65,10 zł

i-luxus EOZ - dziesięciocalowy kontroler dotykowy inteligentnego domu (KNX)

• 10,1-calowy wyświetlacz dotykowy
• możliwość dostosowania interfejsu do...

4 534,71 zł

i-luxus EOX - siedmiocalowy kontroler dotykowy inteligentnego domu (KNX)

7" KNX Android Touch Panel / 6 INPUT / 4 IR / RS485 / USB

3 627,77 zł

HDL-MPTL4C.48 - Granite Display: kompaktowy panel dotykowy KNX

  • 4-calowy wyświetlacz dotykowy (720 x 720)
2 706,00 zł

Panel dotykowy KNX: centralny punkt sterowania automatyką budynkową i domową

Panele dotykowe są największymi elementami systemu automatyki domowej i budynkowej. Przynajmniej jeśli chodzi o urządzenia, które są widoczne na co dzień. Najczęściej można je spotkać w centralnym miejscu domu – salonie, przy wejściu do domu lub tuż obok kuchni.

Pozwalają na sterowanie całym systemem automatyki domowej lub budynkowej. Oznacza to, że za pomocą paneli dotykowych KNX można sterować oświetleniem (włączanie, wyłączanie, ściemnianie, zmiana barwy), systemem HVAC (ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją; sterować pracą pieca, itp.), roletami, zasłonami, czy włączać i wyłączać sceny. Jest to tylko część możliwości oferowanych przez te urządzenia.

Co ważne – pozwalają one na o wiele więcej niż tylko sterowanie domem. Wiele paneli dotykowych KNX może pełnić również funkcję wideodomofonu SIP (np. Interra czy i-luxus) lub oferować dodatkowe funkcje, upraszczające działanie całego systemu (np. wbudowany webserwer, który pozwala zmniejszyć koszty urządzeń systemowych – na przykład w panelu Blumotix Theo).

Same panele dotykowe kojarzą się nierozłącznie z inteligentnym domem. Często jest ich wiele, świecą i wiszą na ścianie. Jednak to, co wyróżnia standard KNX to możliwość łączenia wielu funkcji i sterowania nimi za pomocą jednego panelu dotykowego. Oznacza to mniej świecących urządzeń na ścianach przy zachowaniu identycznych funkcjonalności.

Czym jest panel dotykowy KNX do sterowania automatyką domową?

Panel dotykowy KNX to urządzenie, które pozwala na sterowanie pracą urządzeń podłączonych do magistrali KNX. Należy o nim myśleć jako o „centralnym sterowniku” systemu automatyki budynkowej.

Tak jak w każdym z pomieszczeń inteligentnego domu, mieszkania czy biura są na ścianach większe i mniejsze przełączniki KNX (mechaniczne, dotykowe lub niewidoczne), tak w jednym miejscu najczęściej jest umieszczony centralny panel sterowania. Z jednego miejsca można sterować nie tylko urządzeniami znajdującymi się w tym samym pomieszczeniu, ale też w całym domu lub biurze.

Dla uproszczenia – warto o nim myśleć jako o centralnym sterowniku. Można z niego sterować oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, itp. w każdym z pomieszczeń, niezależnie od tego, jaki stan im zadano za pomocą przełączników w pomieszczeniach.

Jakie funkcje spełnia panel dotykowy w inteligentnym domu?

Jak wspomniałem wcześniej, panele dotykowe KNX pozwalają na sterowanie wszystkimi systemami automatyki budynkowej czy domowej. Jednak to nie jedyna funkcja, którą oferują.

Możliwości jest wiele, a rosną one na panelach opartych o system Android. Sam panel dotykowy, dzięki wbudowanym funkcjom, może pełnić również rolę wideodomofonu SIP.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo pozwala zmniejszyć liczbę urządzeń na ścianach – wystarczy jeden panel, którym można sterować automatyką i odbierać połączenia z kasety zewnętrznej wideodomofonu.

Kolejną praktyczną funkcją paneli jest możliwość łączenia się z internetem i podawania – na przykład – aktualnych informacji o korkach, pogodzie dla konkretnej lokalizacji, czy o aktualnych wiadomościach. Wtedy panel spełnia też rolę tabletu.

Wspomniany system Android pozwala na rozszerzenie możliwości samego urządzenia przez instalację zewnętrznych aplikacji. Na przykład łączących z innymi systemami (np. bezpieczeństwa, kamer IP), czy sterowania muzyką (np. Russound).

Dodatkowo, dzięki narzędziom do wizualizacji, cały system może być przedstawiony w atrakcyjny i przejrzysty sposób. Szeroka gama urządzeń i rozwiązań pozwala wybrać odpowiednie. Od prostych, suwakowych wizualizacji (np. Enertex), przez intuicyjne interfejsy (np. Interra), aż do zaawansowanych i w pełni konfigurowalnych (np. Blumotix). Warto jednak pamiętać, że system wizualizacji jest nierozerwalnie związany z konkretnym modelem. Oznacza to, że na panelu Interry może działać wyłącznie wizualizacja Interry.

W zależności od skomponowanego systemu, możliwe jest również monitorowanie zużycia energii z poziomu panelu dotykowego. Urządzenia systemowe, działające w magistrali, umożliwiają tworzenie kompletnych i przejrzystych wykresów zużycia energii – również w połączeniu z fotowoltaiką.

Panel sterujący inteligentnym domem a sterowanie telefonem lub tabletem

Modne jest ostatnio podkreślanie, że można sterować inteligentnym domem za pomocą tabletu lub telefonu. Oczywiście, aplikacje do sterowania wizualizacją na to pozwalają. W zależności od możliwości oferowanych przez konkretną aplikację, na urządzeniu mobilnym można mieć identyczną lub prawie identyczną kontrolę nad całym systemem inteligentnego domu.

Również możliwość łączenia się z systemem automatyki za pomocą VPN zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania z wizualizacji poza domem (włączanie / wyłączanie światła w domu czy uruchamianie sceny powrotu do domu po wyjściu z pracy).

Warto też wspomnieć, że wizualizacja na telefonie nie jest bezpośrednio związana z wybranym panelem dotykowym, a jest uzależniona od wybranego webserwera. Można zatem mieć na urządzeniu mobilnym wizualizację Blumotix nawet gdy w domu na ścianie wisi panel i-luxus.

Różne rodzaje i rozmiary paneli dotykowych KNX

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, z którymi mieszkańcy mają kontakt przez cały dzień w domu czy biurze, panele dotykowe występują w kilku wersjach – w zależności od konkretnych potrzeb oraz budżetu.

O wielkości urządzenia najczęściej decyduje wbudowany wyświetlacz. Warto wspomnieć, że wielu producentów oferuje mniejsze urządzenia o tych samych funkcjonalnościach. Oznacza to, że obniżenie ceny czy wielkości wyświetlacza nie idzie w parze ze zmniejszeniem funkcjinalności.

Jest tak w przypadku paneli dotykowych Interry i i-luxus. Obie te firmy mają w ofercie większe i mniejsze urządzenia, które oferują dokładnie te same możliwości – różnią się jedynie rozmiarem i ceną.

Taka różnorodność i możliwość wyboru przekładają się nie tylko na oszczędności, ale też lepsze dostosowanie konkretnego urządzenia do potrzeb. W mieszkaniach, w których nie ma wielu elementów, którymi można sterować za pomocą magistrali KNX, sprawdzi się doskonale mniejszy panel. W większych systemach – dziesięciocalowy panel dotykowy KNX okaże się nieodzowny.

Chodzi tu oczywiście o liczbę funkcji dostępnych na jednym ekranie – im większa powierzchnia wyświetlacza, tym więcej funkcji może się na nim znaleźć.

Istnieją również kompaktowe panele dotykowe KNX. Sprawdzą się jako urządzenia sterujące centralnie niewielkim mieszkaniem, dużym salonem lub rozbudowaną salą konferencyjną. Wśród takich urządzeń warto wymienić kompaktowy panel dotykowy HDL Granite Display (4-calowy) lub Interra iMini (5,7-calowy panel z funkcją wideodomofonu).

Są to urządzenia zapełniające lukę między rozbudowanymi panelami dotykowymi a zwykłymi przełącznikami i kontrolerami pokojowymi.

Wizualizacja na panelu dotykowym KNX

Wspomniana wyżej wizualizacja to nic innego, jak przedstawienie działania systemu w przejrzysty sposób – na przykład z podziałem na pokoje czy strefy. Szeroka gama rozwiązań wizualizacyjnych pozwala na wybór odpowiedniego rozwiązania.

Jednak skupienie się wyłącznie na tym, że wizualizacja może być oparta o plan mieszkania i pokazywać, czy w konkretnym pomieszczeniu działa światło lub jest odsłonięta roleta jest sporym uproszczeniem.

W zależności od oferowanych rozwiązań wizualizacje mogą stać się doskonałym narzędziem do monitorowania stanu całej instalacji elektrycznej w inteligentnym domu. Dzięki możliwości połączenia gniazdek elektrycznych i oświetlenia z systemem KNX można monitorować zużycie energii w każdym punkcie domu.

Podobnie w przypadku podpięcia do magistrali zwor w oknach czy drzwiach – wizualizacja może pokazywać status każdego z tych okien, a elementy systemowe mogą lepiej kontrolować działanie systemu (na przykład – wyłączać klimatyzację i ogrzewanie w momencie otwarcia okna).

To, co może być wyświetlane na panelu dotykowym KNX jest w dużej mierze uzależnione od tego, jakie urządzenia działają w magistrali. Stacje pogodowe, narzędzia do monitorowania zużycia energii czy kamery IP, itp. – każdy z tych systemów może dostarczać wiele istotnych informacji, które można umieścić na wizualizacji. Miedzy innymi po to, żeby żyło się lepiej.

Czy panelem dotykowym KNX można sterować urządzeniami innych producentów?

Tak – jest to jedna z największych zalet standardu KNX i urządzeń z nim zgodnych. Każde urządzenie działające w systemie automatyki budynkowej czy domowej może pochodzić od innego producenta. Jedynym wspólnym mianownikiem musi być zgodność z KNX.

Oznacza to, że można dobrać taki panel w zależności od oczekiwanego rozmiaru lub wyglądu urządzenia. Od najmniejszych paneli do mieszkania (Interra iMini), poprzez siedmiocalowe panele (pionowe i-luxus i HDL, poziome Interry), aż po dziesięciocalowe panele do sterowania całą automatyką (i-luxus, Interra, HDL, Blumotix).

Różnią się one nie tylko interfejsem samego panelu. Każdy z nich inaczej prezentuje się na ścianie. Na przykład iMini i siedmiocalowy panel i-luxus działają w pionie; ekrany Interry mogą mieć zmieniane panele frontowe, w zależności od oczekiwań i projektu.

Również to, jak montowane są te panele pozwala zmniejszyć ich obrys na ścianie i jeszcze lepiej je dopasować do projektu. Panele w naszej ofercie z łatwością można zamontować na płasko na ścianie (po przygotowaniu wgłębienia na ramkę).

Poza tym są oczywiście możliwości konkretnych urządzeń i cechy, które wyróżniają je spośród innych paneli – włączając w to cenę.

Czy są tańsze alternatywy dla paneli sterujących KNX?

Tak – istnieją rozwiązania, które pozwalają na sterowanie automatyką w całym mieszkaniu z poziomu jednego panelu. Jest to o tyle ciekawe, że panele dotykowe KNX są dosyć drogimi urządzeniami (kosztują od 3-4 tysięcy w górę) i wiele osób szuka alternatywy.

Praktycznym rozwiązaniem jeśli chodzi o sterowanie automatyką budynkową są na przykład monitory wewnętrzne wideodomofonów SIP Akuvoxa (oparte o system Android). Pozwalają one na uruchomienie wizualizacji (oraz zainstalowanie zewnętrznych aplikacji do sterowania nią).

Kolejną ważną rzeczą jest tu cena. Ceny monitorów wewnętrznych Akuvox są niższe o ponad połowę niż porównywalne urządzenia KNX-owe. Oczywiście – nie oferują wielu rozwiązań charakterystycznych dla wielu paneli. Nie mają wbudowanych webserwerów czy nie pozwalają na bezpośrednie podłączenie do magistrali KNX za pośrednictwem wtyczki KNX/EIB.

Nie zmienia to faktu, że doświadczony integrator automatyki budynkowej z łatwością połączy taki panel z nawet najbardziej rozbudowanym systemem automatyki budynkowej. Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do paneli dotykowych KNX, monitory wewnętrzne Akuvox pozwalają na uruchomienie dowolnej wizualizacji.

Czy panel dotykowy KNX może pełnić funkcję wideodomofonu?

Tu również – tak, istnieje taka możliwość. Czy jednak uda się to połączyć, zależy od możliwości oferowanych przez konkretny panel. Połączenie tych dwóch funkcjonalności pozwala na zmniejszenie liczby urządzeń na ścianie, a w efekcie – obniżenie kosztu samej instalacji.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy oferowane funkcje wideodomofonu są zgodne z protokołem SIP. Pozwoli to na łączenie z szerszą gamą urządzeń, a dodatkowo – na uproszczenie samego procesu instalacji.

Wśród urządzeń z funkcją wideodomofonu SIP warto wymienić panele Interry (10- i 7-calowe) oraz i-luxus (10- i 7-calowe).

// Szeroka oferta

Najlepsze urządzenia
do inteligentnego domu

// Szybka dostawa

Nie musisz długo czekać
na przesyłki od nas

// Najlepsze ceny

Inteligentny dom
w najlepszych scenach