zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). Więcej na temat polityki prywatności.

Kategoria: kasety zewnętrzne

Aktywne filtry

Akuvox E21V IP - interkom awaryjny wideo

● Vandal-resistant body

● 1 panic button

● 2 input relays and 2 output...

2 209,08 zł

Akuvox E21A IP - interkom awaryjny

Odporny na uszkodzenie i wandalizm, istotny element inteligentnego miasta,...

1 783,50 zł

Akuvox R20A - podtynkowa kaseta zewnętrzna systemu wideodomofonowego

 • Szerokokątna kamera (120 stopni)
 • Zasilanie PoE (IEEE802.3af)
 • ...

1 574,40 zł

Akuvox R23C - kaseta zewnętrzna domofonu IP

 • Podświetlany przycisk wywołania
 • Wysoka jakość dźwięku
 • ...

1 527,66 zł

Akuvox R23P - kaseta zewnętrzna wideodomofonu IP

 • Podświetlany przycisk wywołania
 • Wysoka jakość dźwięku
 • Zdalne...

844,42 zł

Akuvox R26C IP - kaseta zewnętrzna wideodomofonu IP

 • Doskonała jakość obrazu i dźwięku
 • ...

1 888,05 zł

Akuvox R26P IP - kaseta zewnętrzna wideodomofonu IP

● Fashionable SIP video door phone

● Premium audio and video quality

●...

1 746,60 zł

Akuvox R27A IP - kaseta zewnętrzna wideodomofonu IP z klawiaturą numeryczną (obudowa z aluminium)

● Premium audio and video quality

● Real-time entrance monitoring

●...

2 915,10 zł

Akuvox R29S - wideodomofon IP z wyświetlaczem dotykowym i rozpoznawaniem twarzy

● 7-inch large touch screen
● Anti-spoofing face liveness detection
● Premium...

6 181,98 zł

Akuvox R27A IP - kaseta zewnętrzna wideodomofonu IP z klawiaturą numeryczną (obudowa ze stali ocynkowanej)

● Premium audio and video quality

● Real-time entrance monitoring

●...

2 300,10 zł

Akuvox SDMC - system zarządzania komunikacją VoIP (wideodomofony IP, stacje portierskie, kontrola dostępu)

● Personnel registration
● Access card and PIN management
● Messaging and ad...

15 990,00 zł

Akuvox R28A - kaseta zewnętrzna wideodomofonu IP z klawiaturą mechaniczną i wyświetlaczem LCD

 • Wbudowany wyświetlacz
 • Kamera 2MP z trybem nocnym
 • Zasilanie...

3 493,20 zł

Kaseta zewnętrzna wideodomofonu (czyli: panel zewnętrzny) czym jest, jakie ma funkcje i w jakich domach się sprawdza

Kaseta zewnętrzna wideodomofonu jest integralnym elementem każdego systemu wideodomofonu. To urządzenie można spotkać najczęściej przy wejściu do domu lub na teren posesji.

Kasety zewnętrzne posiadają cztery kluczowe elementy: mikrofon, kamerę, przekaźnik do sterowania elektrozaczepem oraz przycisk(i) do wywoływania połączeń. Dzięki nim mogą realizować swoją najważniejszą funkcję – umożliwiać wpuszczanie do środka wybranych osób.

Nie zmienia to faktu, że jakość obrazu i dźwięku wysyłanych przez kasetę przekłada się wprost na to, co widać na ekranie wideodomofonu we wnętrzu. I słychać w głośniku. W konsekwencji: na bezpieczeństwo.

Z tego tekstu dowiesz się jak ważnym elementem systemu wideodomofonowego jest kaseta zewnętrzna i dlaczego na niektóre z rozwiązań warto zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze. Niezależnie od tego, czy ma trafić do domu jednorodzinnego, dwurodzinnego czy biurowca.

Czym jest kaseta wewnętrzna wideodomofonu SIP

Kaseta zewnętrzna wideodomofonu pozwala na kilka rzeczy. Najważniejsze z nich to oczywiście możliwość wykonywania połączeń z zewnątrz i otwierania furtki lub drzwi.

Gdy ktoś chce wejść do domu – może nacisnąć odpowiedni przycisk lub wybrać odpowiedni numer lokalu. Jeśli jest proszonym gościem – lokator może wpuścić gościa do środka. To druga ważna funkcja kaset – pozwalają na połączenie z elektrozaczepami i zdalne otwieranie drzwi (czyli – nie trzeba schodzić na dół, żeby otworzyć drzwi ręcznie).

To najważniejsze dwie funkcje. Ale to wcale nie oznacza, że kasety wideodomofonów nie mają więcej do zaoferowania.

Oczywiście – jest wiele drobnych rzeczy, które wyróżniają konkretne urządzenia: tryb nocny, szerokość pola widzenia, wykonanie, sposób łączenia, możliwość rozbudowy czy funkcje dodatkowe. To wszystko wyjaśnię w dalszej części tekstu.

Jakie są najważniejsze funkcje dodatkowe kaset zewnętrznych wideodomofonów SIP?

Jak wspomniałem – połączenia i zdalne otwieranie drzwi to dwie podstawowe funkcje kaset zewnętrznych (nazywanych też panelami zewnętrznymi, wideobramofonami, itp.). Są po prostu kluczowe.

Nie zmienia to faktu, że jest wiele innych rozwiązań i możliwości, które oferują kasety zewnętrzne. I to właśnie przez ich pryzmat warto dokonywać wyboru – nie tylko jednego urządzenia, ale też całego systemu.

Jakość połączeń wideo

To chyba jedna z najważniejszych funkcji „dodatkowych”. Wiele wideodomofonów oferuje po prostu słabą jakość obrazu. Wynika to z użycia kiepskiej jakości kamer.

Wideodomofon, jak sama nazwa wskazuje, to domofon z opcją wideo, czyli transmisji obrazu. Ten obraz, w zależności od jakości urządzeń, może być różny. Mniej lub bardziej wyraźny; z mniejszą lub większą ilością zakłóceń. I to właśnie jakość przekłada się na to, czy uda się zidentyfikować człowieka po drugiej stronie drzwi (a który chce wejść), czy nie.

Podobnie jak z wideorejestratorami samochodowymi – większość kaset zewnętrznych, chociaż na papierze ma kamerę o jakiejś, czasem całkiem niezłej, rozdzielczości, często przekazuje obraz pełen zakłóceń i po prostu niewyraźny.

Wynika to z zastosowania (bardzo) kiepskiej jakości przetworników obrazu. Nie na darmo wielu kierowców sięga po droższe urządzenia żeby zarejestrować obraz z drogi.

Również w przypadku kaset zewnętrznych wideodomofonów lepsza jakość obrazu wiąże się z bezpieczeństwem. Wyraźny obraz pozwala na łatwiejszą identyfikację osoby po drugiej stronie drzwi, a w efekcie – wpuszczenie do środka tylko tych gości, którzy są proszeni. Szerokokątne kamery czy wysoka realna rozdzielczość obrazu z pewnością pomagają ocenić, kto stoi przed wejściem.

Podobnie jest z dźwiękiem – funkcja usuwania echa z pewnością pomoże w lepszym zrozumieniu tego, co mówi osoba przed wejściem.

Otwartość systemu i możliwość łączenia z urządzeniami innych firm

Wielu producentów wideodomofonów działa w oparciu o swoje, zamknięte systemy. Z drugiej strony – wybierając takie rozwiązania trzeba liczyć się z ograniczeniami takich rozwiązań. Czy to jeśli chodzi o dostępne urządzenia, czy o ich możliwości.

Bardzo mocną stroną kaset zewnętrznych działających w oparciu o protokół SIP jest możliwość ich łączenia z innymi urządzeniami SIP. Mogą to być monitory wewnętrzne, wideodomofony, komputery z odpowiednim oprogramowaniem, stacje portierskie czy telefony IP.

Podobnie jest z łączeniem systemu wideodomofonowego z kamerami IP. Mogą one być elementem systemu bezpieczeństwa domu, osiedla lub biura. Dzięki połączeniu kasety zewnętrznej z systemem bezpieczeństwa można wykorzystać kamerę wideodomofonu do obserwowania w czasie rzeczywistym sytuacji wokół posesji.

Co więcej – takie połączenie też przydaje się systemowi wideodomofonowemu. Dzięki rozwiązaniu Akuvox Cloud można podejrzeć rozmówcę przed furtką z innej kamery (w czasie połączenia) – na przykład zamontowanej pod innym kątem.

Zdalne otwieranie drzwi

Wiele wideodomofonów posiada funkcję przekierowywania połączeń na telefon. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie – można otwierać drzwi również poza domem lub przekonująco symulować obecność w domu.

Innymi słowy – kurier może zostawić paczkę pod dachem przed domem; śmieciarze mogą odebrać śmieci z zamkniętej altany; firma sprzątająca może wejść na teren posesji czy osiedla. I nie trzeba być w środku, żeby otworzyć drzwi.

Oczywiście – poprawne działanie tego systemu jest uzależnione od połączenia z internetem. Tylko wybrane rozwiązania pozwalają na przekierowywanie połączeń lokalnie, czyli kiedy telefon jest połączony z lokalną siecią Wi-Fi. Tak działają na przykład wideodomofony SIP Akuvox.

Dobry tryb nocny – nie tylko diody

Tryb nocny kaset zewnętrznych wideodomofonu jest często opisywany jako „dodatkowe diody LED, które mogą oświetlić twarz gościa przed wejściem”. Jest to jakieś rozwiązanie, jednak jest ono dalekie od doskonałości.

Nocą jest to mało przyjemne zaskoczenie dla osoby przed furtką – nagłe, ostre światło może po prostu razić. Dodatkowo diody LED montowane w tańszych kasetach niewiele dają i częściej skłaniają do zasłonięcia oczu.

Oczywiście – umieszczenie przed furtką dodatkowego oświetlenia z czujnikiem ruchu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli doświetla ono miejsce przed kasetą wideodomofonu. Wtedy tryb nocny może być niepotrzebny.

Z drugiej strony brak dyskretnego trybu nocnego uniemożliwia podgląd z kasety po zmroku. Dlatego warto zainteresować się kasetami z lepszymi kamerami – podobnie jak w przypadku wideorejestratorów. Lepsza kamera może działać lepiej nocą – nawet przy minimalnym oświetleniu (na przykład kaseta Akuvox R20A potrzebuje zaledwie 0,1 nx światła; dla ludzkiego oka to mrok).

Dobry tryb nocny sprawia, że obraz staje się czarno-biały, jednak jest wyraźny i pozwala na identyfikację osoby przed wejściem.

Możliwość podglądu w czasie rzeczywistym

Wspomniana możliwość podglądu w czasie rzeczywistym to dodatkowa zaleta najlepszych kaset zewnętrznych wideodomofonu. Dzięki tej funkcji można w każdej chwili sprawdzić obraz z kamery przed wejściem – czasem nawet z telefonu.

Niektórzy z producentów wideomofonów oferują rozwiązania typu chmura, które pozwalają na przesyłanie zrobionych zdjęć na zewnętrzne serwery. Pomaga to w poprawie bezpieczeństwa, zwłaszcza że te dane są trudne do usunięcia – w przypadku włamania mogą się one okazać kluczowe.

Wiele kaset zewnętrznych może być też „wywoływanych” ze środka. Na przykład gdy ktoś kręci się przed furtką, ale nie dzwoni, można wywołać kasetę i w prostych, żołnierskich słowach spytać „w czym mogę pomóc?”. Często to dobry sposób na odstraszenie potencjalnego włamywacza, który bada grunt.

Odporność na warunki atmosferyczne i wandalizm – wytrzymała obudowa

Często kasety zewnętrzne są opisywane jako „odporne na warunki atmosferyczne” – głównie dzięki możliwości montażu pod dodatkowym daszkiem. Jest jednak inna miara tej odporności: skala IP. Duża część kaset zewnętrznych legitymuje się odpornością na poziomie IP44. Nie jest to dużo, nie jest to mało.

Warto jednak zainteresować się rozwiązaniami o wyższej odporności, na przykład IP65. Taka kaseta nie dość, że jest odporniejsza na wandalizm (ochrona przed dostępem do części niezabezpieczonych drutem), to lepiej znosi nawet mocno zacinający deszcz (ochrona przed strugą wody z dowolnej strony).

Wtedy naprawdę nie jest potrzebny żaden daszek, a kaseta będzie działała dobrze nawet w najgorszą ulewę. Warto wspomnieć, że Akuvox ma w swojej ofercie wideodomofony o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne (Akuvox R27A – podwyższona odporność na niskie temperatury).

Dodatkowo niektóre kasety zewnętrzne mają wbudowany czujnik ruchu oraz rozwiązania chroniące przed wandalizmem (sensor przeciążeń, ang. G sensor). Dostępność takiej funkcji pozwala na stworzenie przydatnych procedur na wypadek wykrycia ruchu (zrobienie zdjęcia) lub próby uszkodzenia urządzenia (alarm dźwiękowy, zrobienie zdjęcia, komunikat do lokatora).

Klawiatura numeryczna, kasety do domów wielorodzinnych, panele zewnętrzne z wyświetlaczem dotykowym

W domach jednorodzinnych sprawdzą się kasety zewnętrzne z jednym przyciskiem. Taka kaseta może dzwonić na jeden monitor wewnętrzny lub przekierowywać połączenie na większą ilość urządzeń – według wcześniej ustalonych zasad i możliwości.

Klawiatura numeryczna, zwana też szyfratorem, sprawdzi się w blokach, apartamentowcach lub biurach – innymi słowy w każdym budynku, w którym jest więcej niż pięć „lokali”. Taka klawiatura może też służyć do wpisywania kodu dostępu – jest to znane rozwiązanie z wielu domofonów w blokach.

Z kolei klawiatura kilkuprzyciskowa, z przypisanymi nazwami lokali, sprawdzi się doskonale w domu wielorodzinnym lub niewielkim biurze. Dodatkowo – pozwoli na obniżenie kosztów urządzenia.

Ciekawą alternatywą dla dużych biur lub apartamentowców są kasety zewnętrzne z wyświetlaczem dotykowym. Akuvox od lat jest pionierem na rynku wideodomofonów SIP i ma w swojej ofercie szeroką gamę takich urządzeń. Siedmiocalowy wyświetlacz, oparty na Androidzie, pozwala na dowolne dostosowanie interfejsu do potrzeb konkretnego budynku.

Co ważne: kasety z wyświetlaczem charakteryzują się bardzo wysoką klasą odporności: IP65. Taką samą, którą mają inne kasety zewnętrzne – bez wyświetlaczy – tej marki.

Łączenie kasety zewnętrznej wideodomofonu ze zworą i sterowanie bramą wjazdową

Sterowanie furtką i bramą to jedne z najważniejszych funkcji kaset zewnętrznych wideodomofonów. Posiadanie co najmniej jednego wyjścia do sterowania, na przykład elektrozaczepem, jest kluczowe w każdym tego typu urządzeniu.

Nie zmienia to faktu, że niewiele kaset zewnętrznych pozwala na sterowanie więcej niż jedną zworą. W sytuacji, w której trzeba sterować bramą, furtką i drzwiami do altany śmietnikowej, okazuje się że niewiele kaset zewnętrznych wideodomofonu ma odpowiednią liczbę przekaźników.

Warto uwzględnić to podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Przekierowywanie połączeń z wideodomofonu na telefon

Jest to jedna z bardziej pożądanych funkcji wideodomofonów. Gdy nikogo nie ma w domu lub przy biurku, połączenie może być przekierowane na przypisane urządzenie.

Typowym zastosowaniem jest odbieranie połączeń wideodomofonowych na kanapie w domu. Zwłaszcza gdy nie chce się nikomu wstać i podejść do monitora na ścianie. Jednak jest to znaczne spłycenie możliwości tego rozwiązania.

Dzięki takiemu przekierowaniu połączeń z wideodomofonu można skutecznie symulować obecność w domu lub otworzyć drzwi kurierowi, żeby zostawił paczkę przed drzwiami domu.

Co więcej – osoba dzwoniąca nie musi wiedzieć, że nikogo nie ma w domu, a osoba odbierająca połączenie jest na drugim końcu świata.

Dodatkową funkcją takich przekierowań jest stworzenie określonych procedur przekierowania. Na przykład po kilkunastu sekundach dzwonienia na główny monitor wewnętrzny wideodomofonu połączenie jest przekierowane na telefon lub inne urządzenie.

Pozwala to na utrzymanie lepszej kontroli nad dostępem do budynku oraz znacznie podwyższa komfort. Nie trzeba biec do monitora na ścianie, żeby otworzyć dostawcy pizzy.

Takie przekierowania sprawdzają się też doskonale w biurach. Osoba odpowiadająca za sekretariat nie musi cały czas być przy biurku, żeby móc otworzyć drzwi wejściowe. Wystarczy że będzie miała przekierowanie na telefon służbowy lub komórkę – wtedy może sterować dostępem do biura z dowolnego jego miejsca, nie tylko z recepcji.  

Różne sposoby na otwarcie drzwi, czyli kontrola dostępu

Rozwiązania dedykowane otwieraniu drzwi są nazywane zbiorczo kontrolą dostępu. Jest to oczywiście duże uogólnienie, jednak tłumaczy w zarysie to, o co chodzi.

Poza klasycznymi rozwiązaniami, czyli kluczem, nowoczesne kasety zewnętrzne wideodomofonów oferują wiele rozwiązań kontroli dostępu. Sprowadza się to często do zmniejszenia ilości urządzeń do zamontowania przed wejściem.

Jakie systemy może zastąpić dobra kaseta zewnętrzna wideodomofonu?

Zmniejszanie ilości urządzeń przed wejściem jest coraz silniejszym trendem. Łączenie wielu rozwiązań w jeden system to nie tylko zmniejszenie kosztów (mniej urządzeń = mniej czasu na konfigurację + mniej systemów do zarządzania + niższa cena). To także wygoda w użytkowaniu – przede wszystkim dla osób, które mają styczność z systemem na co dzień.

Pośród nich warto wymienić następujące systemy kontroli dostępu, które może zastąpić jedna kaseta zewnętrzna wideodomofonu:

Otwieranie drzwi telefonem z NFC lub kartą oraz brelokiem RF (czytnik RFID)

Płacenie telefonem za pośrednictwem NFC jest coraz popularniejsze i z pewnością – wygodniejsze. Jednak ten standard komunikacji bezprzewodowej może również służyć do zarządzania dostępem. Dzięki aplikacji zainstalowanej w telefonie, urządzenie może służyć jako „karta dostępu” do konkretnych wejść.

Czytniki NFC i RF są coraz częściej wbudowywane w kasety zewnętrzne wideodomofonów. Dzięki tym funkcjom mogą zastąpić zewnętrzne systemy kontroli dostępu i uprościć przez to system w domu wielorodzinnym czy biurze. Zwłaszcza że czytniki kart i breloków RF są popularnym sposobem na zarządzanie dostępem do wielu osiedli.

W przypadku konieczności połączenia wideodomofonu z innymi systemami bezpieczeństwa (na przykład w biurach), kasety mogą być połączone z zewnętrznymi czytnikami kart lub innymi rozwiązaniami kontroli dostępu.

Rozpoznawanie twarzy, czytnik kodów QR, biometria (otwieranie odciskiem palca)

Jednak rozwiązania „kartowe” nie są jedyne. Nowoczesne kasety zewnętrzne wideodomofonów mogą obsługiwać kody QR, rozpoznawanie twarzy czy biometrię (otwieranie drzwi odciskiem palca).

Te rozwiązania są coraz popularniejszymi sposobami zabezpieczania telefonów. Nie ma co się dziwić, że zaczynają się też pojawiać w kasetach zewnętrznych wideodomofonów.

Dzięki zastosowaniu dwóch kamer w kasetach z serii Akuvox R29x (oraz połączeniu z zaawansowaną sztuczną inteligencją), rozpoznawanie twarzy działa w nich płynnie i pewnie. Nie daje się zmylić ani zdjęciom, ani nagraniom wideo. Podwójne kamery analizują nie tylko podobieństwo do zaprogramowanej twarzy, ale również są w stanie ocenić głębię – niemożliwą do odtworzenia na zdjęciu.

Podobnie jest z dostępem za pośrednictwem odcisku palca. Pozwala to jeszcze bardziej zmniejszyć ilość urządzeń czy kart niezbędnych do otwarcia drzwi – na przykład w biurze. Zwłaszcza że rozwiązania biometryczne stają się coraz popularniejsze.

Kody QR, na które jeszcze kilka lat temu był wielki boom, powoli stają się częścią rzeczywistości. Mogą być one wykorzystane również do kontroli dostępu – między innymi dzięki nowoczesnym kasetom zewnętrznym wideodomofonów.

Czasowy dostęp (kody QR, kody numeryczne, NFC)

Bardzo ważnym aspektem z perspektywy zarządzania biurem czy większym budynkiem jest możliwość nadawania czasowych uprawnień do otwierania drzwi. Ekipy sprzątające, elektrycy, kurierzy, goście – mogą otrzymać czasowe kody, dzięki którym otworzą drzwi wejściowe do biura i konkretnych jego obszarów. Ale tylko wtedy, kiedy mają się tam pojawić.

System czasowej kontroli dostępu, zapewniany na przykład przez Akuvox Cloud, pozwala na zmniejszenie czasu potrzebnego na zarządzanie spotkaniami (gość nie musi dzwonić kilka razy na kilka osobnych wideodomofonów żeby dotrzeć w końcu do biura). Wystarczy że poda odpowiedni kod lub przyłoży telefon z NFC do czytnika w kasecie zewnętrznej.

Instalacja kasety zewnętrznej wideodomofonu

Ważnym aspektem kaset zewnętrznych wideodomofonu jest ich instalacja. Podtynkowa czy natynkowa – ważne jest to, żeby urządzenie było zamontowane bezpiecznie i działało bezproblemowo. Jeśli dodatkowo spełnia oczekiwania dotyczące wyglądu i funkcjonalności, to można mówić tylko o zysku.

Z kolei zmniejszenie ilości rzeczy niezbędnych do instalacji jest też aspektem, który przekłada się w bliższej i dalszej perspektywie na zmniejszenie kosztów. Dobudowywanie daszku nad kasetą czy doprowadzanie dodatkowego zasilania generuje dodatkowe koszty.

Między innymi dlatego warto zwrócić uwagę na to, co oferują kasety zewnętrzne na polu instalacji.

Zasilanie PoE

Jest to jeden ze standardów zasilania urządzeń sieciowych – standardowy dla wszystkich urządzeń wideodomofonowych Akuvox.

PoE oznacza, że kasety zewnętrzne wideodomofonu potrzebują jednego kabla do zasilania i komunikacji z innymi urządzeniami. Jest to skrót od angielskiego Power over Ethernet – zasilanie przez kabel Ethernetowy (popularną skrętkę).

Pozwala to zmniejszyć liczbę obwodów do doprowadzenia do furtki, a przez to – uprościć całą instalację elektryczną. To rozwiązanie jest jednak najczęściej spotykane w wideodomofonach SIP, między innymi dlatego, że najczęściej łączą się za pośrednictwem skrętki.

Oczywiście – możliwe jest też zasilanie tych kaset za pośrednictwem zewnętrznych zasilaczy. Wiąże się to jednak z koniecznością zastosowania kolejnego urządzenia.

Montaż podtynkowy i natynkowy

Ważne z perspektywy wyglądu czy funkcjonalności kaset zewnętrznych jest wybranie odpowiedniego standardu montażu – pod- czy natynkowego. W zależności od tego, czy można zagospodarować odpowiednią ilość miejsca w słupku przy furtce czy na ścianie, sprawdzą się urządzenia natynkowe lub podtynkowe.

Kasety podtynkowe niemal nie wystają nad powierzchnię (a można też zrównać ich głębokość ze ścianą). Kasety natynkowe z kolei są zabezpieczone przez warunkami atmosferycznymi i mogą pełnić swoje funkcje nawet w momencie, gdy nie ma możliwości wydrążenia otworu na urządzenie.  

Różne rozmiary kaset zewnętrznych

Z podobnych względów ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru kasety zewnętrznej. Większość budżetowych rozwiązań jest bardzo kompaktowa – sprawdzają się w niemal każdych warunkach. Rzadko jednak oferują więcej funkcji niż podstawowy wideodomofon.

Między innymi dlatego ważna jest szeroka gama dostępnych urządzeń. Pozwalają one na lepsze dostosowanie nie tylko możliwości, ale też rozmiaru kasety zewnętrznej. Nie wszędzie sprawdzą się zaawansowane kasety zewnętrzne z dotykowym monitorem. Nie wszędzie sprawdzą się kompaktowe urządzenia, wielkością nieznacznie przewyższającą telefon.

Na wąskim słupku przy furtce sprawdzi się doskonale kompaktowa kaseta Akuvox R20A. Na nieco większym słupku – Akuvox R26C. Przed blokiem – Akuvox R27A lub Akuvox R28A (obie kasety z szyfratorem i wyświetlaczem). Przed biurem – Akuvox R29S (z dotykowym wyświetlaczem). Bez kompromisu jeśli chodzi o jakość obrazu czy funkcje kontroli dostępu.

Kasety zewnętrzne do różnych zastosowań

Jak wspomniałem, różne rozmiary kaset zewnętrznych sprawiają, że sprawdzą się one w różnych zastosowaniach. To wcale nie oznacza, że jakiejś kasety nie można użyć w nietypowym miejscu.

Nie zmienia to faktu, że niektóre z paneli zewnętrznych lepiej sprawdzą się w zastosowaniach jednorodzinnych, a inne – na osiedlach.

Kasety wideodomofonowe do domów jednorodzinnych

W domach jednorodzinnych najczęściej sprawdzają się proste, jednoprzyciskowe kasety, które mogą sterować co najmniej jedną zworą (a idealnie: dwoma lub trzema).

Jeden przycisk wystarczy do wywołania połączenia. Dobra kamera zapewni wyraźny obraz, a funkcja usuwania echa – wyraźny dźwięk. Dzięki możliwości połączenia z dodatkową kamerą można podejrzeć gościa z innej strony.

Do takich zastosowań sprawdzają się proste kasety zewnętrzne Akuvox: R20A oraz R26C. To urządzenia, które oferują niemal identyczne funkcje. Różnią się jedynie rozmiarem i wykończeniem.

Rozwiązania do domów wielorodzinnych

Wideodomofony do domów wielorodzinnych to wbrew pozorom trudny temat, który łatwo przestrzelić. Czy kaseta zewnętrzna przed domem wielorodzinnym musi mieć szyfrator? Owszem, może, ale nie zawsze musi. Czy wystarczy, że będzie miała 5 przycisków z możliwością dzwonienia do konkretnych lokali? Oczywiście!

Podobnie jak w przypadku domu jednorodzinnego, taka kaseta powinna charakteryzować się dobrą jakością obrazu, dźwięku oraz możliwością otwierania furtki i sterowania bramą.

W domach wielorodzinnych (oraz w niewielkich biurach!) sprawdzi się też kaseta Akuvox R26B – pięcioprzyciskowe urządzenie, które oferuje wszystkie funkcje kaset dedykowanych domom jednorodzinnym.  

Wideodomofony do bloków

Kaseta zewnętrzna do bloku czy osiedla jest stosunkowo prostym tematem. Musi mieć klawiaturę numeryczną (czyli szyfrator). Najlepiej jeśli ma wyraźny wyświetlacz oraz oferuje jak najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Ważna jest też możliwość łączenia kasety z całym systemem (często – bardzo rozbudowanym) komunikacji wewnątrz budynku. Poza tymi funkcjami istotna pozostaje kontrola dostępu – najczęściej realizowana za pośrednictwem kart i breloków RF.

Z perspektywy deweloperów ważne pozostaje uproszenie infrastruktury przewodowej – między innymi dlatego wykorzystanie zasilania PoE jest korzystne (zmniejsza ilość obwodów).

Przed wejściem na osiedle czy do bloku doskonale sprawdzą się zarówno kasety z klawiaturą mechaniczną (Akuvox R27A oraz Akuvox R28A) jak i modele z klawiaturą dotykową (Akuvox R29S, Akuvox X916).

Rozwiązania biurowe

Kasety zewnętrzne wideodomofonu do biura to dużo bardziej skomplikowany temat. W zależności od wielkości biura i standardów bezpieczeństwa potrzebne są urządzenia, które można połączyć z innymi systemami – na przykład obecności i kalendarzami spotkań. Mogą to być kasety z szyfratorem (wspomniane Akuvox R27A i Akuvox R28A) lub z wyświetlaczem, a przed poszczególnymi biurami – proste, jednoprzyciskowe urządzenia z czytnikiem kart RFID i NFC.

Przed wejściem z pewnością sprawdzi się kaseta Akuvox R29S, która może być łatwo spersonalizowana – interfejs może mieć zamiast nazw firm ich loga, co znacznie ułatwi kontakt z odpowiednimi firmami. Pozwoli to również na zmniejszenie obciążenia recepcji.

Łączenie z innymi systemami (inteligentny dom, bezpieczeństwo, itp.)

Kasety zewnętrzne działające w oparciu o protokół SIP umożliwiają również łączenie z automatyką budynkową. Wiele paneli dotykowych KNX może pełnić funkcje wideodomofonowe (na przykład panele Interry). Sama integracja wideodomofonów jest prosta – każdy dobry integrator automatyki budynkowej przeprowadzi ją w mgnieniu oka.

Skąd wynika różnica w cenach kaset zewnętrznych?

Nie oszukujmy się – różnice w cenie między kasetami zewnętrznymi wideodomofonów są niekiedy spore. Najczęściej cena wiąże się z jakością urządzeń, obrazu i możliwością rozbudowy.

Między innymi dlatego kasety jednych producentów, chociaż oferują na papierze te same parametry, kosztują mniej niż inne. Nie ma co się oszukiwać: rozstrzał jakościowy między urządzeniami często sprowadza się do poprawy lub pogorszenia bezpieczeństwa w domu lub biurze.

W przypadku urządzeń Akuvox ma to związek z wielkością urządzenia oraz wykończeniem. Oczywiście – innowacyjne jednostki zewnętrzne z wyświetlaczem dotykowym są kosztowne, jednak między prostymi modelami również są pewne różnice w cenie. Aluminiowa obudowa sprawia, że kaseta wygląda lepiej, jednak jest również droższa. Podobnie z rzeczami takimi jak wyświetlacz (punktowy, kolorowy, dotykowy) oraz dodatkowymi możliwościami (rozpoznawanie twarzy, biometria, itp.). Każda z tych funkcji może wyróżniać – na przykład – inwestycję, jednak przekłada się na cenę.

// Szeroka oferta

Najlepsze urządzenia
do inteligentnego domu

// Szybka dostawa

Nie musisz długo czekać
na przesyłki od nas

// Najlepsze ceny

Inteligentny dom
w najlepszych scenach